Máte doma nového čtyřnohého mazlíčka? A toho nejvěrnějšího ze všech? Vždyť kdo o tom v dětství (i když ne výhradně) nepřemýšlel. Při pozorování idylky mezi sousedovo psem a jeho pánem, kteří si vesele hrají v parku, to napadlo snad každého. „Ach, kéž bych mohl mít to stejné." Ale zamysleli jsme se někdy nad tím, kolik důležitých věcí je třeba vědět před koupí štěněte?
Nejprve si musíte položit několik otázek:
- Mám alergii? Ano, bohužel o tomto problému nemusíte vědět hned. Ani při krátkém kontaktu se psy se alergie nemusí vždy projevit. Proto byste se měli nejprve poradit s alergologem, který Vám pomůže zjistit, zda máte protilátky třídy E proti alergenům psí srsti.
- Mám doma dost místa pro nového přítele? Jistě, i v malém bytě můžete najít štěstí s chlupáčem, ale bohužel psi (zejména velká plemena) se do malého bytu ne vždy vejdou, zvláště pokud jste dlouho mimo domov. Nudí se a také se potřebují něčím zabavit. A pokud pes žádnou zábavu nemá, může se jí později stát pohovka, polštáře a cokoli jiného, co může rozkousat. Koneckonců, pokud byste byli celý den zavřeni mezi čtyřmi stěnami, určitě nebudete spokojení ani Vy.
- Mám dostatek volného času? Psi nejsou samotáři a potřebují neustálou pozornost svého majitele. V nejhorším případě se u psů, stejně jako u lidí, může kvůli nedostatku společenského kontaktu a interakce s majitelem rozvinout stres a dokonce i deprese. Pokud často cestujete a máte možnost vzít psa s sebou, je to ta nejlepší volba. Pokud ne, možná byste měli o jeho pořízení popřemýšlet a možná zvážit koupi méně náročné (v závislosti na rase) kočky.
- Mohu si dovolit psa, a to jak finančně, tak fyzicky? Samozřejmě každý chápe (doufáme), že pořízení psa znamená následující náklady: krmivo, pelíšek, hračky, očkování, možná i luxusní oblečky :-). A pokud cestujete, ve většině případů budete muset za svého kamaráda platit jako za plnohodnotného človíčka, a to jak v hotelech, tak v různých zařízeních. Pokud jste ochotni nést všechny náklady, měli byste se poté zamyslet nad tím, zda jste schopni psa zvládnout fyzicky. Psi potřebují hodně venkovních aktivit a pohybu, a to je pravda. Je to pro ně skvělý způsob, jak spálit energii, socializovat se, cvičit a vůbec... co jiného je v jejich životě úžasnější (samozřejmě až po jeho majiteli)? Nezapomeňte si vybrat plemeno podle své fyzické aktivity. Pokud nemáte rádi dlouhé procházky a turistiku, neměli byste si vybírat aktivní plemeno psa, jako je border kolie, husky, russell teriér a podobně. V takovém případě se poohlédněte po "línějším" příteli, který s Vámi bude po večerech spokojeně ležet na pohovce a sledovat filmy. V takovém případě mohou být nejlepšími přáteli mops, buldoček, novofundlanďan, pekinéz, nebo čau-čau. Chci konkrétně štěně? Štěňata jsou samozřejmě roztomilá a někdy si přejete, aby taková zůstala navždy, ale pro některé lidi se jejich výchova může zdát jako zátěž. Musíte pochopit, že jsou plnohodnotným "dítětem". Ne každý se dokáže vyrovnat s jejich nadměrnou energií, rošťáctvím a zlobivou povahou. Proto se často stává, že mnoho majitelů jejich výchovu vzdá nebo je zcela opustí. Zamyslete se nad tím, zda jste schopni vychovávat malého rošťáka, nebo byste raději měli dospělého?
Podívejme se nyní na to, co byste měli vědět o štěněti a péči o něj, než si ho pořídíte.
Přijměte otázku chovatele zodpovědně. Proč je to důležité a proč si nemohu jen tak vybrat štěně z neznámého inzerátu?
Za prvé, je důležité vědět, od koho si štěně pořizujete. Zvláště důležité je navštívit chovatele, abyste se ujistili, že se nejedná o chovatelskou stanici s naprosto nehygienickými podmínkami, ale o tu kde štěňata nejsou chována pouze za účelem zisku. Tímto způsobem ochráníte svého budoucího druha před možnými genetickými chorobami. Správný chovatel se o své psy stará a zodpoví Vám všechny Vaše otázky, včetně toho, že Vám ukáže všechny potřebné dokumenty i rodiče.
Udělejte si průzkum o psích plemenech a vyberte si to správné. Jak už jsme psali dříve, ne všichni psi jsou aktivní, a ne všichni se budou snášet s nudným domácím prostředím. Pokud máte děti, vyplatí se také podívat se na plemena, která s dětmi vychází. Ne všechna plemena psů jsou láskyplná a milující dětské hry nebo jejich "otravování", i když děti chápeme, protože si někdy taky nemůžete upřít chlupáče pomazlit.
Seznamte se se štěnětem předem. Pokud jste si již vybrali svého budoucího kamaráda, vyplatí se ho představit chovateli. Vytvoří se tak mezi vámi nezničitelné pouto. Je také dobré přinést mu několik věcí z domova, například deku nebo polštář, aby si zvyklo na Váš pach.
Připravte svůj domov na nového čtyřnohého mazlíčka. Je to důležité! Kupte správné krmivo, věci na péči o jeho drápky a srst. Upravte mu zákoutí, kupte hračky a minimalizujte věci, které by mohl omylem sníst! A nejde jen o Vaše domácí bačkory, ale také o jídlo, které můžete nechat všude tam, kam malý rošťák dosáhne. Vždyť nejhorší možnost je, že by se mohl otrávit. A co dělat, když se Váš pes otráví jídlem? Samozřejmě nejlépe zajděte k veterináři! Ale jako první pomoc Vám pomůže mít EnteroZoo v lékárničce Vašeho psa pro minimalizování míry otravy jídlem, kterou by Váš miláček mohl dostat.
A na závěr malá fakta. Štěňata mají "dětské žvatlání" raději než dospělí psi. Studie ukázala, že štěňata reagují láskyplněji na věty pronášené dětským hlasem, kdy reagovala silněji, začala vesele štěkat a běžela k mluvčímu.
29.10.2022